Uutiset

Korvauksia maksettiin kesän vuositilityksessä aiempaa useammalle – taiteilijoiden korvauskäytänteitä tulee silti kehittää

Kuvataiteilija Lotta Leka työhuoneellaan. Kuva: Jaska Poikonen

Kuvasto maksoi kesä-syyskuun vuositilityksessä noin 791 000 euroa tekijänoikeuskorvauksia yhteensä 2 400 taiteilijalle ja oikeudenhaltijalle. Tilityskynnyksen laskeminen 30 euroon kasvatti korvauksensaajien määrää edellisvuodesta.

Taiteilijoille kertyy tekijänoikeuskorvauksia sen mukaan, miten paljon ja missä yhteydessä heidän taideteoksiaan hyödynnetään. Kuvasto kerää ja tilittää kuvataiteen tekijänoikeuskorvauksia pääasiassa Kuvastoon liittyneille taiteilijoille, mutta myös muille taiteilijoille.

Kesäkuun alussa käynnistynyt korvausten vuositilitys päättyi 30. syyskuuta. Sen aikana taiteilijoille ja edesmenneiden taiteilijoiden oikeudenhaltijoille maksettiin korvauksia yhteensä 791 000 euroa.

Osa vuoden aikana maksettavista korvauksista tilitetään nopeutetusti taiteilijoiden pyynnöstä. Kaikkiaan olemme maksaneet korvauksia vuoden alusta alkaen noin 823 000 euroa, kun huomioon otetaan myös nopeutetussa menettelyssä maksetut korvaukset.

Korvauksia sai aiempaa useampi

Vuositilityksessä korvauksia sai yhteensä 2 400 taiteilijaa ja oikeudenhaltijaa, kun edellisvuonna heitä oli 2 000. Saajamäärän kasvua lisäsi Kuvaston tilityskynnyksen madaltaminen 30 euroon vuoden alussa. Tilityskynnys tarkoittaa kertyneiden korvausten vähimmäissummaa, jonka ylityttyä maksamme korvaukset saajalle.

Valtaosa Suomessa kerätyistä korvauksista maksetaan kotimaisille oikeudenhaltijoille. Tänä vuonna vuositilityksen korvauksensaajista 200 oli ulkomaisia taiteilijoita, joille maksoimme korvauksia ulkomaille yhteensä noin 36 400 euroa.

Vuositilitetyt korvaukset koostuvat teosten lisensointiin perustuvista käyttökorvauksista, näyttelykorvauksista, jälleenmyyntikorvauksista ja digikorvauksista sekä ulkomailta kerätyistä korvauksista. Käyttökorvauksia kertyy esimerkiksi taideteosten kuvien julkaisemisesta ja hyödyntämisestä myyntituotteissa. Jälleenmyyntikorvauksia maksetaan puolestaan teosten myöhemmistä myynneistä taidemarkkinoilla. Kuvasto tilittää muun muassa jälleenmyyntikorvauksia kaikille taiteilijoille.

Tavoitteena vahvistaa taiteilijoiden tekijänoikeusperusteista ansaintaa

Tekijänoikeuskorvaukset ovat yksi keskeisistä kuvataiteilijoiden työn rahoituksen lähteistä. Cuporen selvityksen (2025) mukaan entistä useampi taiteilija toivoisi myös voivansa rahoittaa työtään niillä tulevaisuudessa.

”Työssäni taloudellinen paine on aina läsnä. Aktiivisimpina vuosina tekijänoikeuskorvaukset voivat olla tuntuvia, ja niillä on suuri merkitys arjen selviytymistaistelussa. Korvausten saaminen muistuttaa samalla siitä, että teokset elävät omaa elämäänsä, tavoittavat yleisöjä ja ovat merkityksellisiä myös muille kuin tekijälle itselleen”, kertoo Kuvaston asiakas, valokuvataiteilija Nelli Palomäki.

Kuvaston tavoitteena on vahvistaa taiteilijoiden tekijänoikeusperusteista ansaintaa. Kehitettävää on erityisesti teosten digitaalisesta käytöstä maksettavissa korvauksissa, jotka jäävät nykyisin huomattavan alhaisiksi.

Yksi hallitusohjelmatavoitteistamme on, että valtion talousarvioon varataan määräraha kokoelmataiteen digikorvauksille. Määräraha mahdollistaisi sen, että jo digitoidut, museoiden kokoelmiin kuuluvat taideteokset voidaan julkaista verkossa ja taiteilijat saavat tästä teosten digikäytöstä korvausta. Rahoitusratkaisu parantaisi taiteilijoiden mahdollisuuksia saada tuloja teostensa käytöstä myös digiympäristöissä.

Lisää aiheesta

Kuvaston vuosi 2025: enemmän korvauksia visuaalisen alan taiteilijoille
Vuositilitys: tekijänoikeuskorvausten maksupäivät taiteilijoille ja oikeudenhaltijoille